Chiptunig – nowy rodzaj tuningu?
Motoryzacja

Chiptunig – nowy rodzaj tuningu?

Trudno w tym momencie kupić samochód bez dodatkowych, wbudowanych urządzeń elektronicznych. Chiptunig – nowy rodzaj tuningu? Elektronika w pojazdach ma za zadanie zwiększyć bezpieczeństwo i wygodę jazdy, choć z drugiej strony, w przypadku awarii, jesteśmy zmuszeni do wizyty w serwisie, która może obciążyć nasze finanse. Wprowadzanie coraz większej ilości elektroniki do samochodów doprowadziło również do rozwoju techniki wspomagającej samochód bez mechanicznej ingerencji w jego części. Tego typu zabieg to, cieszący się coraz większą popularnością, chiptuning.

  • Tuning a chiptuning

Chiptunig – nowy rodzaj tuningu?

Zwykły tuning, to coś, o czym słyszał praktycznie każdy posiadacz samochodu. Jest to przebudowywanie, dodawanie różnych elementów do samochodu. Tuning polega na zmienianiu, ulepszaniu różnych podzespołów pojazdu, w celu poniesienia jego osiągów. Może to być ingerencja w elementy silnika lub innych, kluczowych części. Może również ograniczyć się tylko do przeróbek wizualnych, takich jak dodawanie spoilerów czy świateł.

Obok tego mechanicznego działania, znajduje się nowa metoda, czyli chiptuning. Ten rodzaj tuningu opiera się tylko i wyłącznie na modyfikacji fabrycznego oprogramowania komputerowego, który steruje silnikiem samochodu. Dzięki temu, możemy podnieść osiągi naszego pojazdu: zwiększyć moc silnika, obniżyć poziom spalania, polepszyć wydajność układu hamulcowego, sprawić, że samochód będzie bardziej zwrotny i lepiej poradzimy sobie z wyprzedzaniem czy wjazdem na wzniesienia. Jak to możliwe? Chiptuning odkrywa to, co od zawsze było w danym modelu samochodu, ale zostało zablokowane przez producenta.

  • Dlaczego firmy obniżają osiągi samochodów?

Chiptuning może istnieć i przynosić efekty tylko dlatego, że różne firmy produkujące samochody świadomie ograniczają ich możliwość. Robią to po to, aby przedłużyć żywotność samochodu nawet w przypadku, gdy jest on źle eksploatowany (co jest plagą wśród posiadaczy samochodów). Nieodpowiednie paliwo, brak zainteresowania okresowymi przeglądami czy wymianą ważnych części, niszczy samochód. Z tego właśnie powodu, wprowadzane są zabezpieczenia, które obniżają możliwości danego modelu. Najczęściej producenci obniżają osiągi o 10-15%, choć podobno, zdarzają się modele samochodów, których możliwości są obniżone o dużo więcej, nawet do 40%.

Z pewnością niedoświadczeni posiadacze samochodów lub osoby, które po prostu nie przywiązują wagi do tego, jak należy dbać o samochód, potrzebują tego typu zabezpieczeń na swoich pojazdach. Jednak w przypadku, gdy mamy do czynienia z doświadczonym kierowcą, który dobrze orientuje się w obowiązkach posiadacza samochodu, jest to nieprzyjemne utrudnienie, które nie pozwala w pełni cieszyć się możliwościami samochodu. Dlatego też dla wielu miłośników motoryzacji chiptuning jest idealnym rozwiązaniem.

  • Chiptuning – jak to działa?

Chiptuning to nic innego, jak specjalny program, który usuwa fabryczne blokady. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że nie istnieje uniwersalny program, który będzie w stanie usunąć wszelkie zabezpieczenia ze wszystkich modeli samochodów. Do każdego modelu należy podejść indywidualnie. Uniwersalne, tanie programy do chiptuningu nie istnieją i raczej nie powinno się kupować takich programów przez internet i robić tego typu operacji samemu. Lepiej znaleźć profesjonalistę, który specjalizuje się w tego typu rozwiązaniach. Błąd amatora może nas sporo kosztować.

Metod przeprowadzania chiptuningu jest kilka i w dużej mierze zależą od konkretnego modelu samochodu. Im nowocześniejszy i nowszy samochód, tym modyfikacja jest łatwiejsza do wykonania. W takich przypadkach całą operację można przeprowadzić poprzez gniazdko diagnostyczne OBD (On-Board Diagnostics). Natomiast jeśli mamy do czynienia ze starszym modelem samochodu, może się okazać, że przeprowadzenie modyfikacji może się odbyć tylko w warunkach laboratoryjnych, to znaczy, należy wymontować sterowniki i ręcznie je przeprogramować. Jest to dużo bardziej uciążliwe i trudne. Może również kosztować więcej, niż wykorzystanie samego programu i gniazdka diagnostycznego.

Na koniec warto jeszcze podkreślić, że istnieją sposoby podniesienia osiągów silnika za pomocą modułu zewnętrznego, który nie jest częścią chiptuningu. Chodzi o tzw. „Powerbox”. Jest to urządzenie, które należy wpiąć do systemu samochodu. Powerbox modyfikuje sygnał czujników i dzięki temu wprowadza zmiany w odczytach komputera, co powoduje obniżenie spalania paliwa czy podnosi osiągi silnika.

  • Chiptuning – o czym należy pamiętać?

Modyfikacja oprogramowania i zdejmowanie fabrycznych blokad powinno być przemyślana decyzją, ponieważ bez tego typu zabezpieczeń nic już nie chroni samochodu przez złą eksploatacją. Po poprawnie przeprowadzonym chiptuningu, musimy uważać co wlewamy do baku pojazdu, powinniśmy pamiętać regularnych przeglądach samochodu oraz zwrócić uwagę na kluczowe części, które muszą być wymieniane co jakiś czas. To może nieco obciążyć naszą kieszeń.

Możesz również polubić…