Jak wybrać zabawki dla dzieci?
Dziecko Edukacja

Jak wybrać zabawki dla dzieci?

Jak wybrać zabawki dla dzieci? Małe dzieci są małymi odkrywcami. Uczą się przez działanie. Dzięki zabawie mogą doskonale rozwijać i ćwiczyć nowe umiejętności we własnym tempie. W ten sposób ujawniane mogą być też indywidualne zainteresowania. Zabawki, które dziecko ma do dyspozycji, mogą w istotny sposób kształtować jego rozwój.

Wybór zabawek dla dzieci

Choć może się wydawać, że wybór zabawek dla małych dzieci nie jest trudny. Jednak często możemy czuć się przytłoczeni ilością zabawek. Dzięki odpowiednim zabawkom rozwijamy u dzieci logiczne i abstrakcyjne, sprawność fizyczną, językową i społeczno-emocjonalną.

Funkcjonalne zabawki

Jak wybrać zabawki dla dzieci?

Maluchy lubią rozbierać, odkładać, wyciągać, wkładać, dodawać i budować zabawki. Mogą je wykorzystywać do różnych zabaw. Świetne mogą być drewniane klocki, foremki do piasku, zabawki wodne lub masywne plastikowe klocki. Mogą dzięki nim budować drogi, ogród zoologiczny, most lub statek kosmiczny. Takie zabawki doskonale pobudzają wyobraźnię dziecka. Rozwija się też u nich umiejętności rozwiązywania problemów i logiczne myślenie.

Poszukajmy zabawek, które będą rosły wraz z dzieckiem

Szukajmy zabawki, z których będą się cieszyć dzieci w każdym wieku. Na przykład małe , plastikowe zwierzątka mogą być zabawne, bez względu na to, w jakim wieku jest nasze dziecko. Maluch może dla nich zrobić domek z pudełka na buty. Natomiast starszy może je wykorzystać do odegrania wymyślonych opowieści. Warto wybrać dla naszej pociechy plastikowe zabawki i figurki, domki dla lalek, pociągi, samochody, pluszowe zwierzątka i lalki

Poszukajmy zabawek, zachęcających do eksploracji i rozwiązywania problemów

Bawiąc się, dzieci mają okazję do przyswajania nowych umiejętności. Dzięki zabawkom maluchy mogą samodzielnie  lub z niewielką pomocą dorosłych, odkrywać różne rzeczy. Rozwijają umiejętność logicznego myślenia i rozwiązywania problemów. Dzieci zaczynają rozumieć relacje przestrzenne (w jaki sposób rzeczy do siebie pasują).  Zabawa rozwija też u dzieci koordynację ręka-oko i zdolności motoryczne (używając małych mięśni w dłoni i palcach). Warto wybrać takie zabawki jak puzzle, sortowniki kształtów, bloki, klocki drewniane i plastikowe i materiały artystyczne, takie jak glina, farba, kredki, plastelina lub modelina.

Wybierzmy zabawki pobudzające wyobraźnię

Kiedy dziecko ma już trzy lata, jego kreatywność wyraźnie się rozwija. Jest teraz w stanie odegrać różne role (np. królowa) i wyobrazić sobie, że coś (np. klocek) jest czymś innym (np. puzzlem). Poszukajmy więc zabawek, z których może korzystać dziecko, rozwijając swoją kreatywność i wymyślając różne historie.  Zabawa rozwija umiętności językowe , a także czytania i pisania. Dzieci zaczynają rozwiązywać różne problemy. Nabywają też zdolność sekwencjonowania (umieszczania różnych zdarzeń w logicznej kolejności). Ubranka i domki dla lalek, klocki, „karmy” dla zabawek, plastikowe talerzyki, figurki, pluszaki i lalki, a także pociągi i ciężarówki naprawdę warto kupić naszemu maluchowi. Możemy też wybrać „prawdziwe” akcesoria, np. dla strażaka, lekarza lub mechanika. Uniwersalny duży kartownik jest zawsze wielkim hitem wśród małych dzieci. Jest darmowy, a może przynieść wiele frajdy. Pudełka mogą zmienić się w domy, statki piratów, stodoły, tunele – wszystko, na co pozwoli wyobraźnia Twojego dziecka.

Poszukajmy rzeczy lub zabawek, które wyglądają jak prawdziwe

Twój maluszek zaczyna się zastanawiać, jak działają różne obiekty w naszym świecie. Dlatego bardzo się interesuje pilotami telewizora lub przełącznikami światła. Lubi się też bawić telefonem komórkowym, ponieważ chce naśladować rodziców. Dzięki takim zabawkom dzieci rozwiązują problemy, uczą się relacji przestrzennych. Nabywają też delikatnych zdolności motorycznych. Dajmy naszemu dziecku plastikowe naczynia i jedzenie, specjalne klucze do zabawy, telefon dla dzieci, kostiumy, instrumenty muzyczne,  miotełki, mopy, szczotki i patelnie dla dzieci.

Wybierzmy zabawki, przygotowujące do czytania

Książki, magnetyczne litery i przybory artystyczne (np. markery, kredki i mazaki) pomagają dziecku rozwinąć umiejętności pisania i czytania. Możemy im też podarować menu na wynos, katalogi lub czasopisma, które są zabawne dla dzieci. Będą mogły je przeglądać i bawić się nimi. W ten sposób zaczną powoli się uczyć czytania i pisania.

Poszukajmy zabawek, zachęcających do aktywności

Wybierzmy zabawki, które pozwolą dziecku rozwinąć sprawność fizyczną. Świetnie sprawdzą się piłki w różnych kolorach i kształtach, pojazdy lub skutery trójkołowe, plastikowe zestawy do gry w kręgle, dziecięca obręcz do koszykówki, zabawki do ciągnięcia za sznurek, wózek, narzędzia ogrodnicze i przesuwane skrzynie.

Znajdźmy zabawki, angażujące całą rodzinę

Kiedy dziecko ma już 3 lata, możemy wybrać proste gry planszowe. Zdecydujmy się na takie, które rozwijają pamięć, ale jeszcze nie wymagają czytania. Takie gry angażują całą rodzinę. Są zabawne, bez względu na to, ile mamy lat. Zachęcają do liczenia, dopasowywania i zapamiętywania. Rozwijają też umiejętność słuchania i samokontrolę. Rozwijają zasób słownictwa i uczą nawiązywania relacji, a także bycia zwycięzcą i przegranym.

Możesz również polubić…