Jak wygląda konsultacja psychologiczna
Zdrowie

Jak wygląda konsultacja psychologiczna

Pierwsza wizyta u psychologa, często owiana jest mitami. Jak wygląda konsultacja psychologiczna: zanim się wybierzemy do psychologa, mamy w głowie wiele wątpliwości i obaw. Można wiele z nich szybko rozwiać, ponieważ paradoksalnie, najczęściej pytania zadawane odnośnie do pierwszej wizyty są dość trywialne, oczywiście dla osób z branży, ale dla przyszłych pacjentów takie oczywiście nie są. Niestety niepotrzebnie mogą one potęgować obawy odnośnie do pierwszej wizyty, dlatego odpowiemy sobie na najczęstsze z nich.

Pierwsze – ile trwa i kosztuje psychoterapia indywidualna?

Jak wygląda konsultacja psychologiczna

Jest to takie pytanie, na które nie ma jednej prawidłowej i oczywistej odpowiedzi, ponieważ w zależności od specjalisty, do którego się wybierzemy na konsultację, będzie trwała dłużej bądź krócej. Oczywiście ceny też są różne. Zazwyczaj taka konsultacja trwa od 45 minut do 60 minut. Mówimy tutaj o konsultacji indywidualnej, ponieważ konsultacje rodzinne, psychoterapia grupowa lub terapia małżeńska, mogą trwać dłużej. Zazwyczaj jest to 45 – 60 minut, najczęstszym spotykanym scenariuszem jest 50 minut na jedno spotkanie. Nieważne czy to jest pierwsza konsultacja, czy kolejne.

Cena również jest różna. Zależy to od tego, ile powiedzmy dyplomów ma na swoim koncie terapeuta, ale orientacyjnie najniższa spotykana stawka oscyluje wokół kwoty 100 zł za spotkanie. Równie często spotykane są takie wstawki, jak 120-150, są również specjaliści, którzy za godzinne spotkanie pobierają opłatę na przykład 200 zł, ale raczej jest to górna granica. Konsultacje psychologiczne czy psychoterapia w ramach NFZ, są oczywiście darmowe.

Drugie – jak często będziemy się spotykać?

Jest to również kwestia ustalana indywidualnie z pacjentem. Dużo zależy od postawionej diagnozy oraz typu terapii. Najczęściej spotykanym scenariuszem terapii jest jedno spotkanie na tydzień. Mowa tutaj oczywiście o terapii indywidualnej, ale są też takie terapie, które zaczynają się bardzo intensywnie, na przykład od trzech spotkań tygodniowo, więc jak wspomniano, bardzo dużo zależy od tego, z czym dana osoba się zgłasza i co tak naprawdę obie strony ustalą. Gdy myślimy tutaj o bardziej takiej długofalowej współpracy, to bardzo duże znaczenie ma regularność i spotykanie się rzadziej niż raz na dwa tygodnie, może nie przynosić efektów, ale to zależy dużo od specjalisty oraz od nurtu, w jakim pracuje.

Trzecie – jak poznać, że dobrze wybraliśmy specjalistę?

To pytanie wiąże się z dwiema kwestiami. Pierwsza z nich to taka, czy wiesz, do kogo się zgłaszasz? Czyli czy znane są ci różnice między zawodem psychologa, psychoterapeuty, psychiatry czy interwenta kryzysowego. Czy potrafisz określić, do kogo powinieneś czy powinnaś się zgłosić ze swoim problemem? Jest to podstawowa kwestia, a różnice bywają znaczące. Kolejna kwestia związana jest z osobą z samego terapeuty. Więc powiedzmy, że zrobiliśmy research, wiemy do kogo mamy pójść, trafiamy na tę wizytę, no i mija jedno lub dwa spotkania i mamy takie wrażenie, że nie ma chemii więc między nami a terapeutą. Może być tak, że odczuwamy, że specjalista traktuje nas w jakiś taki dziwny sposób. Może mówi coś takiego, co jakoś szczególnie nas do niego zraża. Może coś w jego postawie jest nie tak. Jest bardzo ważne, żeby nie bagatelizować takich sygnałów. Ciężko jest opisać, jaki powinien być terapeuta, ale można jasno określić, jaki nie powinien być, lub nawet lepiej, jak nie powinien postępować. Taki specjalista nie powinien oceniać nas, zmuszać do wyjawienia jakiejś informacji, grozić, dążyć do kontaktu cielesnego, bagatelizować naszych problemów, dawać rad czy narzucać swoich przekonań politycznych, religijnych czy jakichkolwiek innych. Zamiast tego powinien pomagać nam nazywać swoje emocje, zachodzące w nas procesy, a także pokazywać skutki naszych działań. Jeżeli cokolwiek z tych rzeczy pojawi się na sesji, jest to dobry moment albo inaczej jest to wystarczający powód do tego, żeby zacząć myśleć o zmianie terapeuty. Zanim dokonamy tej zmiany, warto ten temat wnieść na sesję, bo czasem może być tak, że w danym przypadku danego dnia, interpretacja niektórych zachowań mogła zostać przez nas odebrana intensywniej w związku z emocjami, które przeżywaliśmy i jeżeli nie są to oczywiste sytuacje, że nasze granice zostały naruszone, to warto wtedy taki temat jeszcze na spotkanie wnieść i poruszyć go w rozmowie z terapeutą czy psychologiem.

Czwarte – jakie pytania możemy usłyszeć?

psycholog Gdynia
psycholog Gdynia

Wiele zależy od tego, w jakim nurcie pracuje terapeuta, ponieważ w niektórych nurtach, standardowe pytania mogą nie paść w ogóle, lub z czasem to my będziemy mówić coraz więcej, a terapeuta będzie słuchał. Standardowe pytania to jednak takie, z jakim problemem się zgłaszam, dlaczego właśnie tutaj jestem, dlaczego akurat teraz przychodzę z tym problemem. Jest to chyba standardowy zestaw pytań, jaki usłyszymy prędzej czy później od każdego psychologa lub terapeuty i warto odpowiedzieć sobie na nie, jeszcze zanim na terapie się udamy. Do innych pytań na pewno warto zaliczyć również te odnoszące się do naszego zdrowia fizycznego, co może choć nie musi, być podłożem problemów psychologicznych.

Możesz również polubić…