Jak zamontować plac zabaw, aby był bezpieczny i zgodny z normami?
Hobby Usługi

Jak zamontować plac zabaw, aby był bezpieczny i zgodny z normami?

Jak zamontować plac zabaw, aby był bezpieczny i zgodny z normami? Miejsce zabaw dla pociech powinno być interesujące i twórcze dla dzieci w każdym wieku, ale przede wszystkim bezpieczne. Plac zabaw zwykle kojarzy się z dużym obszarem w przestrzeni publicznej, jednak każdy posiadacz działki może zamontować plac zabaw dla swoich latorośli w ogrodzie przed domem. Przebywanie dzieci na świeżym powietrzu to samo zdrowie, jednak miejsce w plenerze przeznaczone na gry i zabawy musi spełniać wszelkie normy bezpieczeństwa.

Dobrze zorganizowana przestrzeń

Dobrze zorganizowany plac zabaw to taki, który spodoba się użytkownikom. Porozmawiajmy z dziećmi i poznajmy ich marzenia, oraz oczekiwania. Nastoletnia pociecha nie ucieszy się z piaskownicy, a kilkulatek z przyrządów do ćwiczeń, dlatego dostosowanie przestrzeni do wielu dzieci i ich zainteresowań jest kluczowe. Plac zabaw powinien również harmonijnie komponować się z otoczeniem. Warto wygrodzić część działki i przeznaczyć ją pod montaż placu zabaw. To zdecydowanie lepsze rozwiązanie, niż rozstawienie poszczególnych elementów po całym ogrodzie. Niektóre sprzęty i zabawki ogrodowe można kupić, inne z powodzeniem wykonać samodzielnie. Pamiętajmy jednak o zachowaniu szczególnych zasad bezpieczeństwa wynikających z użytkowania placu zabaw przez pociechy.

Nawierzchnia kluczem do bezpieczeństwa

Nawierzchnia jest podstawą. Logika podpowiada, że beton lub kostka brukowa nie są odpowiednim podłożem do stworzenia bezpiecznej przestrzeni przeznaczonej do zabaw dzieci. I to prawda, ponieważ podczas upadku, lub zeskoku z drabinki bardzo łatwo o skaleczenie, lub nawet uraz kości i stawów. Bezpieczne podłoże na plac zabaw powinno być miękkie i sprężyste, dlatego idealna będzie trawa, lub gruba warstwa piasku. Takie rozwiązania są sprawdzone i można je zauważyć na miejskich placach zabaw przeznaczonych dla małych i starszych dzieci.

Jakie urządzenia na plac zabaw?

Jak zamontować plac zabaw, aby był bezpieczny i zgodny z normami?Wyposażenie placu zabaw i urządzenia najlepiej zaplanować wspólnie z milusińskimi. Pytając dzieci o urządzenia na plac zabaw, z pewnością dowiemy się, czy chcą piaskownicę i huśtawkę, czy raczej wolą trampolinę i domek. Nastolatkowie natomiast będą szczęśliwi mogąc korzystać na co dzień z mostu linowego, oraz plenerowej siłowni. Każdy sposób, aby zachęcić dzieci do korzystania ze świeżego powietrza, jest dobry. Szczególnie w dobie wszechogarniającej technologii w postaci tabletów, komputerów i telefonów pociechy niechętnie korzystają z jakiejkolwiek możliwości dotlenienia. Wolą pograć w gry na konsoli, lub spędzić czas, rozmawiając na portalach społecznościowych. Przydomowy plac zabaw jest doskonałym pomysłem, aby dzieci zaprosiły znajomych, z którymi wspólnie zrelaksują się w promieniach słońca i oderwą od urządzeń elektronicznych. Poniżej najpopularniejsze sprzęty i urządzenia, montowane na przydomowych placach zabaw.

Urządzenia na placu zabaw dla młodszych dzieci

• Piaskownica – możemy postawić na kupną piaskownicę z tworzywa, lub samodzielnie wykonać ją z drewna. Pamiętajmy, że drewno powinno zostać dokładnie zeszlifowane i zaimpregnowane, a piasek musi być pozbawiony zanieczyszczeń. Baldachim lub parasol nad trampoliną ochroni milusińskich przed palącym słońcem.
  • Huśtawka – idealna będzie klasyczna huśtawka wykonana z drewna, przypominająca czasy naszego dzieciństwa. Wystarczy kilka bali, desek, gruby sznur i wkręty, a wyczarujemy huśtawkę doskonałą. Kupne huśtawki wykonane z metalu, tworzywa, lub drewna również świetnie spełniają swoją rolę.
  • Ślizgawka z drabinkami – to atrakcja dla najmłodszych
  • Karuzela – to już wyższa szkoła techniki. Tylko wprawni majsterkowicze wykonają ją sami, jednak z powodzeniem można kupić gotowe do montażu bezpieczne karuzele wykonane z metalu i drewna.
  • Domek – to tajemnicze miejsce służące do schronienia się i posiadania kawałka prywatności. Domek na plac zabaw pełni rolę swoistej bazy.

Urządzenia na placu zabaw dla starszych dzieci

• Trampolina – doskonale spełnia zadanie dostarczenia dawki ruchu zarówno kilkuletnim maluchom, jak i nastoletnim latoroślom. Czas spędzony na trampolinie łączy w sobie świetną zabawę z ćwiczeniami sprawnościowymi.
  • Most linowy – świetny pomysł na ruch na świeżym powietrzu dla każdego dziecka w każdym wieku. Z drewna i sznurków może powstać sprzęt rozwijający zdolności manualne i koncentrację.
  • Przyrządy do ćwiczeńsiłownia pod chmurką jest spełnieniem marzeń dla nastolatków, ale również pozostałych domowników. Korzystając z czasu wolnego, całkowicie za darmo można zadbać o formę i kondycję. Świetnie sprawdzą się tu konstrukcje z drabinami, drążki do podciągania, oraz poręcze. Warto zamontować również kosz to koszykówki.

Jak zamontować plac zabaw, aby był bezpieczny?

Do zamontowania placu zabaw w ogrodzie wystarczy pomysł, odrobina kreatywności i czasu. Oprócz elementów do montażu, wykonanych ze sznurka, oraz drewna i/lub metalu potrzebny będzie sprzęt umożliwiający połączenie wszystkich części w całość. Przygotujmy więc klucz nasadowy, młotek, poziomicę, wkrętarkę i wiertarkę, piłę, metrówkę, łopatę, zestaw bitów do wkrętarki lub śrubokrętów i oczywiście koniecznie okulary ochronne.