Pompy ciepła
Budownictwo

Pompy ciepła

Ostatnimi czasy pompy ciepła cieszą się coraz większą popularnością. Ich głównym zadaniem jest ogrzewanie domów jednorodzinnych, wielorodzinnych, jak również innych obiektów. Technologia urządzeń rozwija się w dynamicznym tempie, dodatkowo klienci mogą liczyć na zróżnicowane dofinansowania, co poniekąd skłania właścicieli do montażu właśnie takich urządzeń.

Czym charakteryzuje się pompa ciepła? Jakie rodzaje pomp ciepła możemy wyróżnić? W jaki sposób pompy ciepła działają w praktyce? Czy pompy ciepła są dobrym rozwiązaniem dla modernizowanych budynków? Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z poniższym artykułem, który z pewnością rozwieje wszelkie wątpliwości naszych czytelników. 

Czym charakteryzuje się pompa ciepła?

pompa ciepła
pompa ciepła

Wiele osób zastanawia się, na czym tak właściwie polega fenomen pompy ciepła, jak również dlaczego jest to jeden z najbardziej ekologicznych sposobów na to, by ogrzewać budynek. Otóż pompa ciepła to jedno z urządzeń, które jest w stanie korzystać z zasobów naturalnych, a dokładnie z odnawialnych źródeł energii. Mowa o cieple geotermalnym, cieple wód powierzchniowych i gruntowych, jak również o cieple powietrza. W tym miejscu należy podkreślić, że pojęcie ciepła, jeśli chodzi o pompy, jest rozumiane nieco inaczej, niż może nam się wydawać. Przykładowo temperatura wód gruntowych, która utrzymuje się na poziomie od 8 do 12 stopni Celsjusza, nie jest uznawana za zbyt wysoką czy też wystarczającą do ogrzewania nieruchomości. Pomimo wszystko pompa ciepła, która wykorzystuje pewne zjawiska fizyczne, jest w stanie przekształcić zimno w ciepło, zużywając przy tym niewiele energii elektrycznej. Jako ciekawostkę warto przytoczyć, że im mniejsza jest amplituda pomiędzy temperaturą gruntu, wody czy też powietrza, a pożądaną temperaturą, tym mniej energii elektrycznej jest w stanie zużyć pompa. 

Jakie rodzaje pomp ciepła możemy wyróżnić?

Pompy ciepła z reguły dzielimy ze względu na źródło górne i źródło dolne. W tym pierwszym przypadku jest to po prostu medium grzewcze w systemie ogrzewania danego budynku. Jeśli chodzi o źródło dolne – jest to miejsce, skąd pozyskuje się energię. Gdy weźmiemy pod uwagę źródło dolne, to możemy wyróżnić następujące pompy ciepła – gruntowe, wodne i powietrzne.

Pompy ciepła gruntowe, które nazywane są powszechnie solankowymi bądź glikolowymi (w zależności od tego, jaki czynnik roboczy zostanie zastosowany) charakteryzują się tym, że pobierają energię z gruntu. Pompy wodne pobierają energię z wód gruntowych bądź ze zbiorników wodnych, czego doskonałym przykładem jest staw. Pompy ciepła powietrzne, jak sama nazwa wskazuje, pobierają energię z powietrza. Niekiedy pod uwagę brane jest również źródło górne. Wówczas należy wyróżnić podział na pompy typu grunt-woda, woda-woda, powietrze-woda, powietrze-powietrze. 

W jaki sposób pompy ciepła działają w praktyce?

Pompy ciepła
Pompy ciepła

Wiemy już czym są pompy ciepła, a także jakie jej rodzaje możemy wyróżnić. Warto dowiedzieć się teraz nieco więcej na temat tego, w jaki sposób działają takie urządzenia. Niezależnie od tego, z jakim rodzajem urządzenia mamy do czynienia, każdorazowo zasada działania pompy jest niemalże identyczna. Urządzenie odpowiedzialne jest za odbierane energii z zewnątrz, co umożliwia przekształcenie jej w ciepło użytkowe. W ten sposób jesteśmy w stanie zasilić instalację grzewczą budynku. System ogrzewania, który bazuje na pompie ciepła, składa się z kilku różnorodnych elementów. Mowa o tych następujących: dolne źródło (miejsce, skąd pobierana jest energia), sprężarka, zawór rozprężny, parownik (inaczej wymiennik ciepła), skraplacz (pobiera ciepło z obiegu wewnętrznego pompy, następnie transportuje do obiegu górnego źródła). Działanie wbrew pozorom nie jest skomplikowane. Otóż do wewnętrznego obiegu pompy ciepło przekazywane jest przez obecny w obiegu chłodniczy czynnik. W związku z zachodzeniem zmian termodynamicznych czynnik, który charakteryzuje się odpowiednio dobranymi parametrami, ma zdolność do odbierania energii ze źródła dolnego i przekazywania w formie ciepła do górnego źródło. 

Czy pompy ciepła są dobrym rozwiązaniem dla modernizowanych budynków?

W zdecydowanej większości przypadków pompy ciepła stosowane są w nowych budynkach, przy czym najlepszym rozwiązaniem jest zdecydowanie się na taką formę ogrzewania już na etapie projektu bądź dokonywania zakupu działki. Wówczas jesteśmy w stanie dobrać możliwie najbardziej optymalny system. Co jednak z domami modernizowanymi, które użytkowane są od wielu lat? Otóż okazuje się, że sam wiek nie wyklucza możliwości co do stosowania pompy ciepła. Zasadność wyboru powinna być jednak przeanalizowana przez prawdziwych specjalistów. Ci bowiem są w stanie wskazać również inne, mniej oczywiste rozwiązania. Nie zmienia to jednak faktu, że pompy ciepła to jedno z tych rozwiązań, które warto wziąć pod uwagę, jeśli zależy nam na zminimalizowaniu rachunków za prąd. Możliwe jest też rozpatrzenie ogrzewania sufitowego bądź naściennego, ewentualnie grzejników razem z wentylatorami. 

Możesz również polubić…