Budownictwo

Porysowana kostka brukowa co zrobić?

Każdy, kto posiada własny dom i ogród, wie, jak ciężko jest dbać o całość i ile czasu to zajmuje. Śmiało można rzec, że jest to praca syzyfowa. Podobnie jest także z czyszczeniem kostki brukowej. Porysowana kostka brukowa co zrobić? Należy nieustannie dbać o nią, czyścić ją i pielęgnować. Jeśli jednak pojawią się różne problemy, na przykład nalot wapienny albo rysy, konieczne jest zastosowanie nieco innych sposobów. Warto poznać je wszystkie, tak aby być przygotowanym dosłownie na każdą ewentualność. Konieczne musisz również wiedzieć, czego nie robić przy kostce brukowej i jakich metod nie używać, żeby wydłużyć jej żywotność.

Jak dbać o kostkę brukową?

Porysowana kostka brukowa co zrobić?

O kostkę brukową można dbać tak naprawdę na wiele sposobów. Oczywiście najbardziej podstawowymi czynnościami są te, które można wykonywać codziennie albo przynajmniej raz na jakiś czas. Wśród nich wymienia się oczywiście zmywanie kostki wodą, zamiatanie z jej powierzchni wszelkich zanieczyszczeń czy czyszczenie trudnych zabrudzeń. Dodatkowo, można także walczyć z ubytkami w spoinach, usuwać regularnie mech oraz  walczyć z powstałymi rysami.
Warto także co jakiś czas pokusić się o impregnację kostki brukowej. Preparaty hydrofobowe ożywiają kolor nawierzchni oraz wzmacniają ją, dzięki czemu zarówno zabrudzenia, jak i kwestie ścierania nie są już problemem.
Aby utrzymać kostkę brukową w dobrym stanie przez możliwie jak najdłuższy czas, warto także pamiętać – w okresie zimowym – o jej odśnieżaniu. Mróz i śnieg nie zwalniają nas z obowiązku dbania o nią. Najważniejsze jest jednak to, jakich narzędzi do tego używamy. Metalowe, ostre przedmioty mogą poważnie uszkodzić nawierzchnię kostki brukowej, zniszczyć ją i porysować. Oprócz tego, dbając o kostkę brukową, zrezygnujmy ze stosowania soli do odladzania jej. Sól bardzo negatywnie wpływa na stan kostki brukowej. Najważniejsze jest jednak to, że na każdy problem są różne sposoby, dlatego warto je poznać!

Jak pozbyć się plam i zabrudzeń na kostce brukowej?

Decydując się na ułożenie kostki brukowej wokół domu, musimy mieć na uwadze to, że lubią się na niej gromadzić różne zabrudzenia. Wśród nich najczęściej wymienia się oczywiście pył oraz kurz, a także – co najważniejsze – błoto. Szczególnie to ostatnie jest ciężkie w usunięciu. Ciężko jest bowiem nie chodzić po kostce brukowej brudnymi butami, jeśli po to się ją właśnie ułożyło. Co więcej, kostki są również narażone na różne plamy, głównie z olejów oraz smarów.
Do tych najmniej uciążliwych plam oraz zabrudzeń można użyć po prostu wody pod ciśnieniem, czyli myjki ciśnieniowej. Tłuste plamy jednak wymagają znacznie bardziej skomplikowanych rozwiązań. W ich przypadku niezbędne może okazać się wykorzystanie specjalnych środków, których używa się miejscowo. W ich przypadku jednak warto mocno uważać. Mogą bowiem uszkodzić kostkę, a także zmienić jej kolor na zawsze. Plama raczej zniknie, ale przebarwienia już nie.

Jak usunąć mech i chwasty z kostki brukowej?

Bardzo często na kostce brukowej może pojawiać się mech. Szczególnie w miejscach, które są raczej zacienione. Oprócz tego, pomiędzy kostkami wyrastają zwykle chwasty, których pozbycie się poprzez wyrwanie jest po prostu nietrwałe i nie przynosi długich efektów. Tych dwóch problemów można pozbyć się na kilka sposobów. Po pierwsze, za pomocą usuwania mechanicznego, specjalnymi środkami, takimi jak roundup. Z tym jednak trzeba bardzo uważać, szczególnie, jeśli mamy zwierzęta. Takimi produktami chemicznymi mogą zatruć się nasi pupile, a także dzikie zwierzęta, to jest między innymi ptaki. Są one również bardzo groźne dla ludzi, w związku z czym ich stosowanie coraz częściej wychodzi z użycia.

Innym sposobem jest użycie myjki ciśnieniowej, podobnie jak przy zabrudzeniach. Trzecia metoda to wykorzystanie specjalnych narzędzi. Istnieją obecnie nowoczesne maszyny, które pozwalają na bezproblemowe usunięcie mchu i chwastów ze spoin między kostkami. Warto jednak uważać z ich zastosowaniem, ponieważ mogą powstać rysy, a kostka brukowa – stracić swoją wytrzymałość.

Jak wyeliminować rysy na kostce brukowej?

Właściwie nie ma sposobu, który pozwoliłby na całkowitą eliminację rys z kostki brukowej. Jeśli się już pojawią, trudno jest się ich pozbyć. Najlepszym sposobem na to jednak może być wymiana porysowanego, pojedynczego elementu. Jest to tanie rozwiązanie i dodatkowo nie wymaga wymiany całości.

W jaki sposób pozbyć się nalotu wapiennego z kostki brukowej?

Dość często na kostce brukowej pojawia się również tak zwany nalot wapienny. Jest to naturalne następstwo procesów fizykochemicznych, które zachodzą na betonie. Naloty mogą zniknąć samodzielnie, ale można się ich pozbyć także i dzięki środkom dostępnym na rynku. Preparaty do tego przeznaczone są tworzone na bazie kwasów, dlatego konieczne jest zachowanie najwyższej ostrożności. Na samym początku warto więc najpierw sprawdzić ich działanie na jakimś niewielkim fragmencie kostki. Najlepiej na takim, który nie jest widoczny na pierwszy rzut oka. Z takimi środkami należy postępować zgodnie z instrukcjami, które są dostępne na opakowaniach.