Szkło hartowane na telefon
Technologia

Szkło hartowane na telefon

Szkło hartowane na telefon: głównym zadaniem szkła hartowanego na telefon jest ochrona wyświetlacza przed zarysowaniem czy pęknięciem. Kupując takie szkło, zwracamy uwagę przede wszystkim na jego dopasowanie do ekranu. Rzadko kiedy mamy świadomość, że za ceną szkła hartowanego stoją jeszcze inne parametry. Aby wybrać najlepszy produkt, gwarantujący najtrwalszą ochronę, warto się z nimi zapoznać. 

Przed czym chroni szkło hartowane?

Przede wszystkim przed zarysowaniami. Większa część społeczeństwa nosi telefon w kieszeni lub torebce. W takich miejscach jest on bardzo często narażony na styk z ostrymi przedmiotami, takimi jak klucze, długopis czy monety. Bez szkła hartowanego na telefon, wyświetlacz mógłby ulec zarysowaniu w bardzo krótkim czasie. Bo chociaż producenci zapewniają, że wyświetlacze wykonywane są w coraz lepszych technologiach, a ich podatność na zarysowania jest coraz mniejsza, to wciąż takie sytuacje zdarzają się nagminnie. Również tak zachwalane wyświetlacze ze szkłem Gorilla Glass, nie dają stuprocentowej gwarancji na ekran. 

Szkło hartowane na telefon może pomóc także w wypadku, gdy telefon upadnie na twardą nawierzchnię lub zostanie uderzony. Dodatkowa warstwa na wyświetlaczu ma za zadanie zniwelować efekt wstrząsu i nie dopuścić do uszkodzenia ekranu. Warunkiem skutecznej ochrony jest prawidłowe naklejenie szkła na wyświetlacz. Sam proces naklejania jest bardzo prosty. Zwykle w zestawach znajdują się przydatne akcesoria. Warto z nich skorzystać, aby osiągnąć najlepszy efekt. Ekran musi być dokładnie oczyszczony i odtłuszczony – dopiero na taką powierzchnię można nakleić zabezpieczenie. Szkło musi być także naklejone równo, tak aby nie zasłonić elementów funkcyjnych, jak chociażby przedni aparat. Jeśli nie przyłożymy wagi do tych czynności, szkło może odklejać się i nie zapewniać pełnej ochrony, albo użytkowanie telefonu może być utrudnione. 

Jakie szkło wybrać?

Na cenę szkła hartowanego na telefon wpływa przede wszystkim jego twardość. Im większa twardość, tym mniejsza podatność na zarysowania i tym wyższa cena. Twardość szkła podaje się w skali Mohsa. Jest to skala od 1 do 10. Dopiero szkło rzędu 8 lub 9H zapewni odpowiednią ochronę. Nie warto oszczędzać na tym parametrze. Szkła o mniejszych twardościach, będą jedynie fizyczną przegrodą, ale same łatwo ulegną zniszczeniu i nie zapewnią wyświetlaczowi należytej ochrony. Jeśli już decydujemy się na szkło hartowane, wybierzmy odpowiednie. Takie modele będą miały dużo zalet. Co prawda ich cena jest dosyć wysoka, jednak dzięki swojej twardości mogą posłużyć nawet przez cały okres korzystania z telefonu. Są bardzo solidne i trwałe. Prawidłowo przyklejone szkło nie ma prawa odkleić się samoczynnie, czego często się obawiamy. Bardzo trudno jest usunąć je z telefonu, jeśli nie uległo uszkodzeniu czy wyszczerbieniu. Kolejną rzeczą, której obawiamy się po naklejeniu szkła hartowanego na wyświetlacz, jest zmniejszenie jego czułości. Szkła gorszej jakości rzeczywiście mogą powodować taki efekt. Jednak jeśli kupimy dobry model, nie będzie on wpływał na jakość pracy na telefonie. 

Szkło hartowane czy inny sposób ochrony?

Szkło hartowane na telefon to nic innego jak wzmocnione szkło. Takie szkło wzmacnia się za pomocą wysokiej temperatury. Najpierw jest ono rozgrzewane do ponad sześciuset stopni, a gdy już zmieni swoją strukturę, jest szybko chłodzone. Dzięki temu procesowi szkło nabiera odpowiedniej twardości. Jednak takie zabezpieczenie to tylko jedna z wielu opcji na ochronę ekranu telefonu. Najbardziej popularne ze względu na swoją stosunkowo niską cenę są folie. Jednak przez swoją giętkość i małą grubość, są dużo trudniejsze do samodzielnego naklejenia. Warto zostawić tą kwestię fachowcom, którzy naklejając kilka folii dziennie, nabierają wprawy. Źle naklejona folia, nie będzie chroniła telefonu w prawidłowy sposób. Należy ją odkleić. Taka folia nie zabezpieczy też telefonu w takim stopniu, jak szkło, ale może być od niego nieco większa. Dzięki temu chroni także pole niemal przy samej obudowie. 

Na rynku pojawiło się także szkło hybrydowe. Jest to połączenie szkła hartowanego i folii. Szkło hybrydowe jest cieńsze i bardziej elastyczne. Ponieważ jednak jest na rynku stosunkowo krótko, nie zawsze uda się kupić model dopasowany do naszego telefonu. Jednak zapotrzebowanie na takie zabezpieczenie rośnie, więc w krótkim czasie powinno także przybyć punktów, gdzie będzie można je kupić. 

Ostatnim, najmniej praktycznym sposobem na ochronę wyświetlacza, jest pełna obudowa telefonu wraz z zamykaną klapką. Nie wszyscy jednak doceniają takie rozwiązanie. Korzystanie z telefonu jest wolniejsze, trzeba najpierw otworzyć klapkę. Klapka ta wykończona jest od wewnątrz specjalnym miękkim materiałem, który nie tylko chroni wyświetlacz, ale także oczyści go.
Wśród dostępnych na rynku rozwiązań, szkło hartowane na telefon wciąż cieszy się największą popularnością. Jego jakość idąca w parze z korzystna ceną, wpływają na powszechność takiego rozwiązania. Aby cieszyć się największą ochroną wyświetlacza, warto jednak pamiętać, aby prawidłowo i dokładnie nakleić taki szkło oraz aby wybrać model o odpowiedniej twardości. 

Możesz również polubić…