Z jakich układów zbudowany jest samochód?
Motoryzacja

Z jakich układów zbudowany jest samochód?

W dzisiejszych czasach wiele osób nie wyobraża sobie życia bez samochodu. Nic dziwnego, bowiem jest to pojazd, który w znacznym stopniu ułatwia poruszanie się z punktu A do punktu B. Z jakich układów zbudowany jest samochód? Wielu użytkowników zapewne nie zdaje sobie sprawy z tego, jak skomplikowana jest budowa tego czterokołowca. Aby mógł prawidłowo działać, wszystkie części samochodowe muszą być sprawne. Tylko w takim przypadku mamy pewność, że jazda jest całkowicie bezpieczna. Z czego dokładnie jest zbudowany? Za co odpowiadają poszczególne części? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w poniższym artykule.

Układ zawieszenia

Zaczynając od spodu samochodu, mamy do czynienia z układem zawieszenia https://top-serwis.com/czesci-samochodowe/2/filtr-oleju-chlodnica-filtra-oleju. Przede wszystkim ma za zadanie utrzymywać nadwozie na odpowiedniej wysokości nad jezdnią. To właśnie dzięki tym elementom cała karoseria nie ma styczności z ziemią. Dodatkowo zapewnia komfort podczas podróży, ponieważ ogranicza wstrząsy. Wystarczy choć mała nieprawidłowość w układzie zawieszenia, aby odczuć duży dyskomfort podczas jazdy, a także zwiększyć ryzyko niebezpiecznego wypadku. Całość składa się z wielu części samochodowych, m.in. za amortyzatorów. Jest to jeden z ważniejszych elementów zawieszenia, bowiem upraszczając- jest to pośrednik między podwoziem, a wahaczem. Jego zadaniem jest prawidłowe trzymanie koła i odpowiada za ciągłe utrzymywanie kontaktu nawierzchnią. W przypadku problemów z amortyzatorami, droga hamowania znacznie się wydłuży. Dodatkowo podczas gwałtownego hamowania poczujemy oderwanie się kół od nawierzchni. Niesprawne amortyzatory gwarantują niestabilność na zakrętach. Bardzo ważne jest wymienienie tej części samochodowej, w innym przypadku może dojść do niebezpiecznych incydentów.

Układ hamulcowy

Jeden z ważniejszych układów w samochodzie, który odpowiedzialny jest przede wszystkim za nasze bezpieczeństwo. Układ hamulcowy to te wszystkie części samochodowe, które mają na celu zatrzymanie pojazdu. Regularnie stosowany jest oczywiście hydrauliczny układ hamulcowy, ponieważ siła hamowania jest równomierna po obu stronach. Najczęściej zwraca się uwagę przede wszystkim na klocki i tarcze hamulcowe. Ich regularna wymiana jest bardzo ważna. Te komponenty po jakimś czasie zużywają się, a przeciętny użytkownik czterokołowca zwróci uwagę na to, że czas hamowania znacznie się wydłużył, co może mieć katastrofalne skutki. Mówiąc o tym układzie nie możemy zapomnieć o płynie hamulcowym. Jego wymiana także jest istotna, a maksymalny okres eksploatacji wynosi jedynie 2 lata lub 60 000 kilometrów.

Układ wydechowy

Niezależnie od tego czy mamy do czynienia z samochodem na olej napędowy, benzynę czy gaz, zawsze znajdziemy w nim układ wydechowy, składający się z wielu części samochodowych. Odpowiada przede wszystkim za usuwanie szkodliwych związków, a także ich zobojętnianie. Dzięki temu do środowiska dostaje się znacznie mniej zanieczyszczeń. Jednym z ważniejszych elementów jest katalizator, który zgodnie z prawem musi znajdować się w każdym pojeździe. Umożliwia on oczyszczanie spalin, czyli obniża szkodliwość tych, które emitowane są do środowiska. Aby przedłużyć jego działanie, należy unikać krótkich podróży, gdyż silnik nie jest w stanie osiągnąć odpowiedniej temperatury. W konsekwencji do reaktora trafia niespalone paliwo, co ma zdecydowanie zły wpływ na ten komponent. Kolejnym bardzo ważnym elementem w układzie wydechowym jest tłumik. Oprócz tego, że tłumi hałas, który powstaje podczas prawidłowego działania pojazdu, to dodatkowo umożliwia odprowadzanie spalin, które to powstają w silniku. Warto wspomnieć o kolejnym ważnym podzespole, czyli turbosprężarce. Jego zadaniem jest doładowanie silnika spalinowego. Ilość części samochodowych w przypadku układu chłodzenia jest dość duża, jednak każda z nich ma istotne znaczenie.

Układ chłodzenia

Aby samochód nie osiągał kosmicznych temperatur, które znacznie skróciłyby żywotność pojazdu, wynaleziono układ chłodzenia. Dzięki niemu możliwe jest utrzymywanie optymalnej temperatury pracy silnika. Jako ciekawostkę warto dodać, że układ chłodzenia nie tylko zmniejsza temperaturę, ale także w razie potrzeby ją zwiększa https://top-serwis.com/czesci-samochodowe. Przegrzanie silnika w konsekwencji może prowadzić do uszkodzenia uszczelek pod głowicą, aczkolwiek nadmierne wychłodzenie powoduje, że silnik nie działa prawidłowo. Warto także wspomnieć o innej ważnej roli układu chłodzenia, czyli ogrzewanie kabiny.

Układ rozrządu silnika

Ostatnim układem w samochodzie jest układ rozrządu silnika. To dzięki niemu możliwe jest prawidłowe działanie najważniejszego podzespołu czyli silnika. Jego dokładnym zadaniem jest doprowadzanie powietrza do komory spalania. Dodatkowo odprowadza spaliny do układu wydechowego. Umożliwia to osiągnięcie maksymalnych osiągów pojazdu. Najczęstszą usterką w starszych modelach jest zerwany pasek rozrządu, który może wyrządzić wiele poważnych szkód, dlatego bardzo ważne jest, aby regularnie dokonywać kontroli tego układu. Istotna jest także pompa wody, która ściśle związana jest z całym układem. Dzięki niej możliwe jest krążenie cieczy pomiędzy chłodnicą a silnikiem, co jest bardzo istotne. Części samochodowe w tym układzie są ogólnodostępne, niestety niektóre są stosunkowo drogie.

Możesz również polubić…